SIOSTRY ELŻBIETANKI

Historia

Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety zostało założone 27 września 1842 r. w Nysie na ziemi śląskiej. Cztery mieszkanki tego miasta: Klara Wolff, Matylda, Maria Merkert oraz Franciszka Werner objęły ambulatoryjną opieką chorych w ich własnych mieszkaniach. Niezrozumienie idei młodych dziewcząt doprowadziło w 1849 r. do tymczasowej likwidacji dzieła. Walkę z trudnościami podjęła Maria Merkert. 19 listopada 1850 r. wraz z Franciszką Werner ponownie rozpoczęły bezpłatną pielęgnację chorych bez względu na status społeczny, wyznanie i płeć. Maria Merkert założyła Stowarzyszenie św. Elżbiety, które przekształciła potem w zgromadzenie zakonne: otrzymując dla niego w 1859 r. zatwierdzenie diecezjalne, a w 1871 r. dekret pochwalny papieża Piusa IX. 
więcej

Matka Maria Merkert

(1817-1872) była jedną z najbardziej znanych i cieszących się autorytetem kobiet, chociaż ona sama o to nie zabiegała. Po prostu była zakonnicą, która swoją popularność zawdzięczać może ciężkiej, nieodpłatnej pracy wśród chorych, biednych i innych potrzebujących ludzi. Maria miała wielkie cele i dążyła do nich – założyła stowarzyszenie, a następnie Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, które zajęło się działalnością charytatywną, misyjną i wychowawczą ludzi o różnych poglądach i narodowościach. Za Marią poszło wiele młodych dziewcząt, które również chciały poświęcić swoje życie dla dobra i pomocy innym. Merkert znalazła uznanie wśród bardzo wielu ludzi – głowy państwa nie tylko przyjmowały ją do siebie, ale oni sami przybywali do Domu Macierzystego w Nysie, aby wesprzeć Ją finansowo, materialnie, a także podziękować za Jej działalność. Trzeba przyznać, że praca Marii Markert nie była łatwa, wiązała się ona z wieloma trudnościami, ale Ona przezwyciężała wszelkie przeszkody, aby cały czas służyć potrzebującym ludziom.
więcej

Zarys dziejowy:

..."ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare" (Mt 13,52)

Wielu ludzi, zwłaszcza młodych, poszukuje sekretu skutecznego osiągnięcia celów życiowych. W prasie, programach radiowych, telewizyjnych zaproszeni goście dzielą się ze słuchaczami coraz to nowymi receptami na sukces. Mamy więc wielkie zapotrzebowanie na ludzi, którzy odnieśli sukces na uczciwej drodze. Zarówno tych współczesnych, jak i tych z naszej przeszłości trzeba nam dzisiaj ukazywać, zwłaszcza młodzieży, która szuka wzorców. Za chwilę cofniemy się o prawie trzy wieki, do początków XIX wieku. Osobą, którą pragniemy poznać jest Maria Merkert "wielka kobieta śląska", która urodziła się w 1817 roku. Jej rodzinna miejscowość to miasto Nysa, nazywane też "śląskim Rzymem".

więcej